Aktuálny čas:

Naše maluchy:

Fiatky s Michaloviec:
Szentivanyi Projekt
Cerula Projekt
Pešta Projekt
Lupták Maluch BIS

Lupták Maluch BIS:

Pán Lupták je fanúšikom všetkých klasických a kultových automobilov, preto svojej manželke nekúpil nejakú hontu, alebo šužuky, ale klasický, veľmi obľúbený maličký Fiat 126. Tento však nie je taký ako ostatné, je to totiž fiat BIS. V latinčine to znamená dva krát. Prečo dva krát? Fiatka má totiž vodou chladený motor, vďaka tomu ma motor fiatky omnoho menšie nároky na priestor a tak vznikol druhý úložný priestor nad motorom.

Pán Saban (Fanúšik vozidiel značky Fiat) spravil na tejto fiatke servisnú prehliadku, môj otec ju bol vyzdvihnúť a dostal som sa k nej ja. Nakoľko som o BIS-ke toho viacej počul ako videl tak som sa jej hneď venoval. V prvom rade ma zarazila poistková skrinka, ktorá je aspoň podľa môjho názoru oveľa lepšia ako v klasickej fiatke. Taktiež mala aj niečo čo na poľských maluchoch chýba (Či už vinou predchádzajúceho majiteľa, alebo vďaka poľskej fabrike). Tesnenie kufra a držiak kapoty predného kufra. Jednou s vecí ktorú som o BIS-ke počul je to že má motorčeky pre pohodlné nastavenie výšky svetiel. Táto to však nemala.

Taktiež ma BIS-ka aj lepšie kúrenie v aute, nakoľko je ohrievané vodou s motorového chladiča. Kvôli tejto úprave výrobcu, bol upravený aj interiér. Panel kde je v klasickej fiatke popolník sa nachádzajú ovládacie prvky ohrievania. Taktiež budíky fiatky disponujú aj ukazovateľom teploty vody.

Motor o objeme 700 cm kubických vyrábala sesterská firma značky fiat LANCIA. Motor je chladený vodou a je uložený za zadnou nápravou ako to už vo fiatke býva, ale je uložený pod kufrom. Motor ale nie je uložený smerom nahor ako to u väčšiny aut býva, ale bokom. Zarazil ma však obrovský rachot ktorý šiel s motorového priestoru keď som ju šoféroval, bolo to spôsobené zlým uchytením veka motora v kufri., taktiež bola opotrebovaná lamela, ktorá je už vymenená. Motor je ale veľmi živý a hravý, podľa môjho názoru zrýchľuje omnoho lepšie ako moja fiatka. Pritom som počul, že vraj BIS-ka je lenivá čo sa týka rozbiehania.